KURBAN BAYRAMI İÇİN BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI. 16.09.2015

 

                                                                                                                                                                                                      BASIN AÇIKLAMASI

                   Sayın basın mensupları Kurban Bayramına dair açıklamalarımıza  başlamadan evvel öncelikle 18 Ağustosta Lice de şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Muhammed Tufan ve 6 Eylül’de Dağlıca’da şehit olan Astsubay Çavuş Mustafa Özdemir olmak üzere tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine de sabır diliyoruz. Ülkemizdeki bu terör belasının ortadan kalkması için başta yüzde 13 oy alıp 80 milletvekili ile parlamento ya girdiği halde terör örgütü  ile aralarına çizgi koymayan siyasi parti olmak üzere bütün siyasi partileri kurum ve kuruluşları  sivil toplum örgütlerini Anayasadan doğan sorumluluklarını  yerine getirmeye davet ediyoruz. Dili ve dini ne olursa olsun terörün  her türlüsünü LANETLİYORUZ.

                   Kurban Bayramına sayılı günler kaldı. Gerek kurbanlarını henüz almayan ve gerekse kurban kesimi öncesi son bir defa kontrol yapmak isteyenler için iyi bir kurbanlığın tarifi önem arz ediyor. Öncelikle kurban nereden alınmalı. İyi bir kurbanlık belediyelerin satışına izin verdikleri yerlerden ya da veteriner hekimi kontrolündeki tarım işletmelerinden alınmalı. Tabi özellikle kurban bayramı öncesi bir reklam kliği haline gelen ‘’VETERİNER HEKİMİ KONTROLÜ ALTINDA’’ifadesine aldanmadan mutlaka işletmede veteriner hekimi bulunduğundan ya da veteriner hekimin periyodik sağlık kontrollerinin yapılıp yapmadığından emin olunduktan sonra alınmalı.

                   Küçükbaş kurbanlıkların en az bir yaşında bulunmalı ya da bir yaş görünümünde olmalı. Üzerlerinde kene vb parazit bulunmamalı.

 • Burunda,
 • Gözde,
 • Ağızda anormal akıntı bulunmamalı.
 • Bakışları donuk olmamalı.
 • Aşırı saldırgan olmamalı.
 • Solunumu hırıltılı olmamalı.
 • Anal bölgesinde ishal kalıntısı bulunmamalı.
 • Özellikle sırt omurları dolgun olmalı.

                    Büyükbaş kurbanlık en az 2 yaşında olmalı. Dişi kurbanlıklar için gebe veya yeni doğum yapmış olmamalı. Her iki cinsiyetteki kurbanlıklar için vücudunun herhangi bir yerinde özellikle ayak ve bacaklarında şişkinlik ve topallık bulunmamalı.

 • Göz, burun,  ağızlarında ve cinsel organlarında anormal akıntı bulunmamalı.
 • Özellikle ağız burun içi ve çevresinde, memelerinde yaralar bulunmamalı.
 • Hırıltılı solunum, öksürük ve halsizliği bulunmamalı anal bölgede ishal belirtileri olmamalı.
 • Ayrıca üzerlerinde kene bit vb parazitler bulunmamalı, aşırı saldırgan ve duyarsız olmamalı.

                   Kurbanlıklar mutlaka belediyelerin ve valiliğin izin verdikleri yerlerde veteriner hekimi kontrolünde kesilmeli. Kurbanlık hayvanın kesim öncesi strese sokulmaması gerekir. Stres esnasında, etin olgunlaşması için gerekli enzimleri tüketen hayvanın kesim sonrası eti olgunlaşmaz sert ve lezzetsiz olur.   Kesim sırasında et kalitesi açısından temizlik ve hijyene dikkat edilmeli, kanın kesilen hayvanın vücudundan tamamen boşalmış olmasına dikkat edilmeli. Kesim sırasında hayvanın karın ve göğüs boşluğu ile iç organları iyi bir şekilde kontrol edilmelidir. Özellikle göğüs boşluğunda olmak üzere noktadan düğme büyüklüğüne kadar beyaz kireç renginde nodül tarzındaki oluşumlar ve yapışmalar görülmesi halinde et mutlaka bir veteriner hekimine kontrol ettirilmeli. Yine başta karaciğer olmak üzere tüm iç organlarına kesit atılmak sureti ile parazitler açısından kontrol edilmeli anormal durumlarda tüketim öncesi mutlaka bir veteriner hekimi görüşü alınmalı. Kurbanlığın tüketilmeyen iç organlarının ve sakatatları ve vücut kısımlarının kontrollü bir şekilde gömülmesi sağlanmalı. Özellikle dışarıda bırakılan bu kısımlar ekinokokus gronulosus isimli parazitten kaynaklı insanlarda kist hydatik oluşuma sebep olacağından bu konuda çok duyarlı davranılmalı.

                  Kesilen etler hemen tüketilirse sert olacağından hazım problemi olabilir. İdeal bir et tüketimi için en az 5-6 saat bekleyip kasların tamamen ete dönüşmesi sağlanmalı. Buzdolabına koymadan evvel güneş görmeyen ve hava akımı bulunmayan 14C derece hava sıcaklığında en az 24 saat bekletilmeli. -18 derecede etler uzun süre saklanılabilir. Fakat dondurulup çözündürülen etlerin tekrar dondurulması mümkün olmadığından etler -18 derecede dondurulmadan evvel bir defada tüketilebilecek parçalara bölünmeli.

                   Ayrıca bu vesile ile bizler veteriner hekimleri kurban bayramının birlik ve beraberliğimize ve toplumsal yardımlaşmaya vesile olması temennileri ile tüm Eskişehir halkının kurban bayramını da kutlarız.

                                                                                                                                                                                                    ESKİŞEHİR-BİLECİK BÖLGESİ

                                                                                                                                                                                                   VETERİNER HEKİMLERİ ODASI

                                                                                                                                                                                                           YÖNETİM KURULU

http://www.eskisehirvho.org